Prírodoveda l.roč.
UČEBNÉ OSNOVY
Názov predmetu
Prírodoveda
Časový rozsah výučby
2 hodiny týždenne
66 hodín ročne
Názov ŠVP
ŠTÁTNY VZDELÁVACÍ PROGRAM 1 STUPEŇ ZÁKLADNEJ ŠKOLY
ISCED 1 – PRIMÁRNE VZDELÁVANIE
Názov ŠkVP
Vychovávať k svätosti, učiť múdrosti, všetko s Láskou
Ročník
PRVÝ
Stupeň vzdelania
ISCED 1 – PRIMÁRNE VZDELÁVANIE
Forma štúdia
DENNÁ
Vyučovací jazyk
SLOVENSKÝ
1. Charakteristika vyučovacieho predmetu
Predmet Prírodoveda predstavuje úvod do systematizácie a objektivizácie spontánne nadobudnutých prírodovedných poznatkov dieťaťa. Predmet integruje viaceré prírodovedné oblasti ako je biológia, fyzika, chémia a zdravoveda. Oblasti sú integrované predovšetkým preto, lebo cieľom predmetu nie je rozvíjanie obsahu samostatných vedných disciplín, ale postupné oboznamovanie sa s prírodnými javmi a zákonitosťami tak, aby sa u dieťaťa zároveň s prírodovedným poznaním rozvíjala aj procesuálna stránka samotného poznávacieho procesu.
Vyučovanie je postavené na pozorovacích a výskumných aktivitách, ktorých cieľom je riešenie čiastkových problémov, pričom východiskom k stanovovaniu vyučovacích problémov sú aktuálne detské vedomosti, ich minulá skúsenosť a úroveň ich kognitívnych schopností. Samotné edukačné činnosti sú zamerané na iniciáciu skúmania javov a udalostí, ktoré sú spojené s bezprostredným životným prostredím dieťaťa a s dieťaťom samým. Prostredníctvom experimentálne zameraného vyučovania si deti rozvíjajú pozitívny vzťah k prírode, ale aj k samotnej vede.
2. Ciele vyučovacieho predmetu
Hlavným cieľom predmetu je rozvíjať poznanie dieťaťa v oblasti spoznávania prírodného prostredia a javov s ním súvisiacich tak, aby bolo samostatne schopné orientovať sa v informáciách a vedieť ich spracovávať objektívne do takej miery, do akej mu to povoľuje jeho kognitívna úroveň. Cieľ je možné bližšie špecifikovať; prírodoveda má deti viesť k:
- spoznávaniu životného prostredia, k pozorovaniu zmien, ktoré sa v ňom dejú, k vnímanie pozorovaných javov ako častí komplexného celku prírody.
- rozvoju schopnosti získavať informácie o prírode pozorovaním, skúmaním a hľadaním v rôznych informačných zdrojoch.
- rozvoju schopnosti pozorovať s porozumením prostredníctvom využívania všetkých zmyslov a jednoduchých nástrojov, interpretovať získané informácie objektívne.
- opisovaniu, porovnávaniu a klasifikácii informácií získaných pozorovaním.
- rozvoju schopnosti realizovať jednoduché prírodovedné experimenty.
- nazeraniu na problémy a ich riešenia z rôznych uhlov pohľadu.
- tvorbe a modifikácii pojmov a predstáv, ktoré opisujú a vysvetľujú základné prírodné javy a existencie.
- uvedomeniu si potreby prírodu chrániť a k aktívnemu zapojeniu sa do efektívnejšieho využívania látok, ktoré príroda ľuďom poskytuje.
- poznaniu fungovania ľudského tela, k rešpektovaniu vlastného zdravia a k jeho aktívnej ochrane prostredníctvom zdravého životného štýlu.
Čiastkové ciele predmetu
Jedným z parciálnych cieľov predmetu je efektívny a postupný rozvoj myslenia dieťaťa. Dieťa, ktoré ešte nie je schopné abstraktne myslieť a jeho logické myslenie je zatiaľ nasmerované na konkrétnu realitu (empíriu) je systematicky vedené tak, aby získalo čo najviac empirického materiálu o všeobecných prírodných javoch a aby sa na týchto konkrétnych javoch postupne učilo základným logickým operáciám. Prvý a druhý ročník Prírodovedy je preto zameraný najmä na aktívnu manipuláciu s materiálmi, s ktorými sa deti bežne stretávajú. Deti sú vyučovaním usmerňované k skúmaniu čiastkových aspektov bežných situácií tak, aby sa:
a) rozvíjala ich schopnosť pozorovať detaily vzhľadom na celok (s čím neskôr súvisí schopnosť syntézy),
b) naučili porovnávať (s čím neskôr súvisí schopnosť dedukcie),
c) naučili identifikovať premenné skúmanej situácie (s čím neskôr súvisí schopnosť tvorby testov hypotéz a predpokladov),
d) vedeli identifikovať podstatné znaky objektov a ich premenlivé znaky (s čím neskôr súvisí schopnosť identifikovať výnimku alebo pravidlo),
e) učili zovšeobecňovať vyslovovaním záveru z niekoľkonásobných pozorovaní (s čím neskôr súvisí schopnosť aplikovať osvojené vysvetlenie na podobné javy a modifikovať ho, ale aj schopnosť indukcie),
f) naučili vyjadrovať svoje predstavy o javoch slovom a obrazom (s čím neskôr súvisí schopnosť modifikácie predstáv abstraktnou manipuláciou – analýzou javu s imaginárnym druhým ja – využitie egocentrickej reči ako prostriedku myslenia),
g) si rozvíjali schopnosť argumentácie s využívaním kauzality (s čím neskôr súvisí schopnosť tvoriť hypotézy opodstatnené vlastnou teóriou),
h) dokázali zdieľať svoje predstavy s vrstovníkmi v pracovnej skupine (s čím neskôr súvisí schopnosť efektívnej kooperácie).
Tretí a najmä štvrtý ročník sú v Prírodovede zamerané obsahovo a činnostne tak, aby bolo možné dosiahnuť rozvoj kognitívnych schopností, ktoré sú uvedené v zátvorkách.
Rozvoj kognitívnych schopností dieťaťa je prvoradým cieľom, s ktorým sa neoddeliteľne spája rozvoj poznatkového systému dieťaťa v oblasti prírodných vied. Deti sú vedené vo vzdelávacom procese tak, aby :
si správne naplnili a vzájomne poprepájali základné prírodovedné pojmy, ktoré charakterizujú bežne pozorované skutočnosti pochopiteľné v ich veku (s čím neskôr súvisí schopnosť flexibilnejšieho používania pojmov) – napríklad čo je koreň, stonka, list, kvet – ako spolu súvisia a prečo,...
si osvojili vybrané vedecké pojmy, na ktorých je možné rozvíjať prírodovedné schopnosti (s čím neskôr súvisí schopnosť abstrakcie) – napríklad čo je to magnetizmus, svetlo, zvuk, farba,...
si osvojili základy vedeckej terminológie a vedeli ju odlíšiť od bežnej, nevedeckej komunikácie (s čím neskôr súvisí chápanie vedeckej systematiky), napríklad názvy rôznych druhov rastlín a živočíchov, ...
si osvojili vedomosti o vzťahoch živej a neživej prírody (s čím neskôr súvisí chápanie ekologických a environmentálnych problémov), napríklad potravové reťazce, ekosystematické vzťahy,...
si modifikovali obsahy vybraných pojmov, ktoré majú v bežnom živote nevedecký obsah (s čím neskôr súvisí lepšia schopnosť modifikovať obsahy iných pojmov ako aj schopnosť rozširovať a naopak zužovať aplikovateľnosť pojmov na javy a predmety) – napríklad pojmy rozpúšťanie a roztápanie, hmotnosť, príťažlivosť, ...
Spolu s rozvojom poznatkového systému a spôsobov jeho obohacovania a modifikácie súvisí aj rozvoj špecifických postojov, ktoré vedú dieťa k uvedomelejšiemu využívaniu svojich vedomostí. Učiteľ svojim správaním a najmä spôsobom myslenia vplýva na postoje dieťaťa. U dieťaťa sa tak v postojovej oblasti rozvíjajú nasledovné charakteristiky:
Dieťa dokáže vnímať spojitosť jeho prírodovedných poznatkov a vedy ako takej (prejaví sa najmä motiváciou k poznávaniu).
Dieťa chápe význam vedy pre každodenný život a objektívne posudzuje pozitívne a negatívne vplyvy vedy a jej produktov na prírodu a celkové životné prostredie (prejaví sa najmä dokonalejším chápaním vedeckej práce).
Dieťa citlivo pristupuje k živej prírode (prejaví sa najmä praktickým prístupom k živým organizmom).
Dieťa vie, že každá skutočnosť je vysvetliteľná (prejaví sa najmä ústupom fantázie a preferenciou logických princípov myslenia).
3. Výchovné a vzdelávacie stratégie
Environmentálna výchova
Ochrana života a zdravia
Tvorba projektu a prezentačné zručnosti
Osobnostný a sociálny rozvoj
Dopravná výchova
Zdravotná výchova
Výchova k manželstvu a rodičovstvu
4. Požiadavky na výstup
Žiak :
Poznal označenie svojej triedy, vedel meno svojej triednej učiteľky, vymenoval školský nábytok, určil polohu školského nábytku v triede ( pred, za, medzi... ), rozlišoval školské pomôcky a potreby od hračiek a poznal ich funkciu, poznal základné spôsoby správania sa v triede, poznal názov svojej školy a rozmiestnenie dôležitých školských priestorov a miestností, poznal pedagogických a nepedagogických zamestnancov školy, poznal základné pravidlá bezpečnosti chodcov, význam svetelných znamení a správne na ne reagoval.
Diskutoval o nebezpečenstvách na ulici a ceste, poznal základné dopravné predpisy pre chodcov, poznal najbezpečnejšiu cestu do školy, poznal základné príčiny dopravných nehôd, porovnal listy jednotlivých stromov. Na základe listov poznal druhy stromov, vedel si zaznamenávať počasie podľa znakov: vietor, dážď, slnečno, uviedol ako sa menia ročné obdobia, uviedol ako sa mení počasie v jednotlivých mesiacoch v roku, rozpoznal druhy ovocia a zeleniny, rozumel časovým údajom v podaní predstáv a pojmov, poznal dni v týždni a ich usporiadanie. Poznal rastliny v sade a v záhrade a niektoré druhy jesenných kvetín, vedel pomenovať spôsoby zberu a ukladania ovocia a zeleniny, poznal hygienické zásady pri konzumácii surového ovocia a zeleniny, uviedol charakteristické znaky jesenného počasia, poznal poľné plodiny, vedel prečo sa pestujú, ako sa zberajú a ich hospodárske využitie. Poznal časti dňa a ich usporiadanie, vedel, ktorými základnými činnosťami detí sú vyplnené časti dňa, poznal základné zariadenie bytu, vedel triediť predmety v domácnosti podľa ich účelu, vedel sa orientovať v obci a poznal najdôležitejšie objekty a významné miesta vo svojom okolí, poznal vlastnosti snehu a ľadu, pozoroval zmenu skupenstva vody a hľadal príčiny tejto zmeny, poznal charakteristické znaky zimy, druhy zimných športov a bezpečnosť pri ich vykonávaní. Vedel kŕmiť vtáky vhodnou potravou, poznal spôsob života niektorých živočíchov v zime, vedel ako sa ľudia starajú o lesnú zver, porozprával ako sa treba starať o rastliny v zime, vysvetlil prečo musíme dodržiavať pitný režim, diskutoval, čo sa stane s vodou, ktorú pijeme. Vedel pomenovať a ukázať základné časti ľudského tela a tváre, poznal prejavy choroby a vediel im predchádzať, poznal význam práce zdravotných pracovníkov, rozlišoval chorobu a úraz, vedel ošetriť jednoduchý úraz, poznal pravidlá pravidelného stravovania, vysvetlil dôvody striedania práce a odpočinku, uviedol príklady správneho a nesprávneho stolovania, vymenoval členov rodiny, vedel vymenovať jarné mesiace.
Vedel pomenovať prvé jarné kvety, poznal ich charakteristické znaky, poznal chránené rastliny, poznal niektoré tradície veľkonočných sviatkov, poznal mláďatá domácich a niektorých voľne žijúcich zvierat, poznal životné prejavy zvieracích mláďat, poznal význam včely, poznal štádiá vývoja plodu čerešne, vedel zasadiť semeno, opísal pri pozorovaní ako klíči semeno. Pracoval s encyklopédiou, diskutoval na tému ako sa pohybujú zvieratá, klasifikoval domáce zvieratá podľa znakov, poznal základné práce na poli a v záhrade, najdôležitejšie záhradné náradie a poľnohospodárske stroje.
Vysvetlil plynutie času, porovnal objektívny a subjektívny čas, zoradil obrázky podľa plynutia času ( rastlina človek, zviera). Na základe zmyslových vnemov určil rôzne druhy hmoty, poznal niektoré záhradné a lúčne kvety v okolí, poznal charakteristické znaky leta, poznal súvislosť medzi mrakmi, bleskom a hromom, poznal pravidlá bezpečnosti počas búrky.
5. Stratégia vyučovania
Metódy a formy, ktoré vedú k dosiahnutiu cieľa, ktorým je, aby žiak nezískaval len teoretické poznatky o prírode a ich zákonitostiach, ale aby sa postupne stával prírodovedne gramotným a získal kladný vzťah k životnému prostrediu a jeho ochrane.
Inovatívne metódy a formy :
Ø využitie IKT,
Ø didaktické hry,
Ø multimediálne CD,
Ø zážitkové učenie,
Ø projektové vyučovanie,
Ø problémové vyučovanie.
Ďalšie metódy a formy :
Ø manipulácia s obrázkami,
Ø frontálna práca,
Ø názorná ukážka,
Ø porovnávanie,
Ø vysvetľovanie,
Ø práca vo dvojici,
Ø práca v skupine,
Ø pozorovanie,
Ø výklad,
Ø rozhovor.
6. Učebné zdroje
Učebnice, pracovné zošity, náučná literatúra ( atlasy živočíchov, rastlín a húb; encyklo-pédie ), materiálno-technické prostriedky : PC, internet, dataprojektor, multimediálne CD.
7. Obsah vzdelávania
Obsah prírodovedy je usporiadaný podľa vzťahu a súvislostí, ktoré vyplývajú z prírodných zmien, zo základných prírodných zákonitostí a aj zo vzťahov a súvislostí medzi prírodou, jednotlivcom a spoločnosťou.
Obsah prírodovedy uvádza žiakov vo vybraných tematických okruhoch učiva do základných životných situácií a vzťahov, s ktorými prichádzajú do styku. Učia sa pozorovať veci a javy, samostatne si ich všímať a odhaľovať medzi nimi nápadné i menej nápadné súvislosti. Učia sa zaobchádzať s dostupnými prírodninami a s dokladmi o spoločenskom živote. Pozorujú podstatné znaky známych javov, učia sa o veciach a javoch samostatne hovoriť, opisovať ich a uvádzať do súvislostí.
Z prírodovednej oblasti sa žiaci zoznamujú s charakteristickými črtami živej a neživej prírody. Poznávajú zmeny, ktoré sa odohrávajú v prírode. Začínajú chápať zákonitosti zmien v prírode, v živote rastlín a živočíchov, získavajú predstavu o tom, ako prírodné zmeny ovplyvňujú činnosti ľudí. Zároveň si uvedomujú, že človek prírodu nielen poznáva, ale ju aj prispôsobuje svojim potrebám a učí sa ju chrániť.
Zo spoločenskovednej oblasti poznávajú žiaci 1. ročníka vo vyučovaní prírodovedy domov a školské prostredie s jeho najbližším okolím. Poznávajú dôležité dopravné značky t.j. výstražné značky, ale aj zákazy, príkazy a informačné značky. Zoznamujú sa so základnými pravidlami bezpečnosti cestnej premávky pre chodcov a cyklistov. Poznávanie najbližšieho prostredia, ktoré ich obklopuje, vedie k základnej životnej orientácii žiakov v spoločnosti. a.
Pozorovaním a jeho hodnotením vo vyučovaní prírodovedy vedieme žiakov k objektívnemu názoru na svet okolo seba. Na základe poznaných vzťahov a zákonitostí sa učia odlišovať skutočné od neskutočného Koncom 1. ročníka ich učíme využívať čitateľské zručnosti aj pri práci s odbornou literatúrou primeranou veku, napríklad s prvými detskými encyklopédiami.
Vo vyučovaní prírodovedy vedieme žiakov k tomu, aby sa v súlade s etickou a vlasteneckou výchovou zúčastňovali na deľbe práce v detskom kolektíve, cítili zodpovednosť za výsledky svojej práce v škole i mimo školy, vážili si poctivú prácu a v rámci svojich možností pomáhali iným a vytvárali si kladný vzťah k deťom celého sveta. Dôležitú úlohu plní prírodoveda pri pestovaní úcty a lásky k všetkým národnostiam nášho štátu. Výchovným pôsobením prírodovedy sa prehlbujú morálne vlastnosti žiakov, ako sú družnosť, pracovitosť, skromnosť, čestnosť, ale ja vytrvalosť, ohľaduplnosť, znášanlivosť, kritickosť a sebakritickosť.
Na základe činností sa v prírodovede rozvíja a prehlbuje pracovná výchova. Žiakov učíme chápať užitočnosť správnej organizácie práce a vedieť ju uplatňovať v triede i mimo školy. Osvojujú si návyky pracovnej disciplíny, učia sa vlastnou prácou prispievať k zveľaďovaniu životného prostredia. Začínajú si vytvárať uvedomelý vzťah k spoločnému vlastníctvu. Učivo prírodovedy prispieva k formovaniu ideovo-politických postojov a presvedčení. Žiakov vedieme k tomu, aby sa primerane svojmu veku zaujímali o politické udalosti v našej vlasti a v zahraničí, predovšetkým zo života detí. Na základe poznatkov z vyučovania prírodovedy začínajú si uvedomovať starostlivosť našej spoločnosti o deti. Učia sa prejavovať úctu k štátnym symbolom a k hymne. Získavajú informácie o poslaní našej ľudovej armády o práci polície a o poslaní Červeného kríža. Upevňujú si základné návyky nevyhnutné na ochranu zdravia. Učia sa pomáhať starším ľuďom, ktorí pomoc práve potrebujú.
prírodoveda pôsobí aj na rozvoj estetického cítenia žiakov. Učia sa chápať význam kultúrnych pamiatok a uvedomujú si nevyhnutnosť tieto pamiatky chrániť. Získavajú základné predstavy o kultúrnom prostredí a pri oslavách významných výročí poznávajú tradície nášho národa.
Prvý ročník
( 2 hodiny týždenne; 66 hodín ročne)
Prehľad tematických celkov
1. Škola a život v škole 4 hodiny
2. Zmeny v prírode 6 hodín
3. Jeseň 6 hodín
4. Domov a jeho okolie 4 hodiny
5. Zima 6 hodín
6. Voda 4 hodiny
7. Starostlivosť o zdravie 5 hodín
8. Osobná hygiena a psychohygiena 5 hodín
9. Rodina 2 hodiny
10. Jar 6 hodín
11. Rastliny a semená 2 hodiny
12. Zvieratá 6 hodín
13. Práca a odpočinok 4 hodiny
14. Plynutie času 2 hodiny
15. Hmota 2 hodiny
16. Leto 2 hodiny
Sviatky, pamätné dni a významné udalosti (priebežne)
Základné predmetové kompetencie, spôsobilosti
Žiaci sa naučia:
- poznať najjednoduchšie priestorové pojmy a vzťahy, tieto vyjadriť manipuláciou
s predmetmi, slovne, kresbou i vlastným pohybom;
- vedieť sa orientovať v školskej budove, na ceste z domu do školy;
- vytvoriť si predstavu o roku na základe pozorovania zmien v živote rastlín, zvierat a ľudí;
- poznať mená ročných období, mesiacov a dní v týždni;
- uvedomovať si rozdiely v počasí a správne ich pomenovať;
- poznať rastliny a zvieratá miestnej oblasti;
- vedieť jednoducho rozprávať a v hre napodobniť prácu dospelých;
- nadobudnúť správny vzťah k spoločnému majetku;
- rozlišovať skutočnosť od rozprávkových príbehov;
- vedieť opisovať prírodné a spoločenské javy;
- osvojiť si základné pravidlá osobnej hygieny, správnej životosprávy a kultúrneho správania.
1. Škola a život v škole
Naša trieda
Žiaci poznajú označenie triedy. Vedia pomenovať zariadenie triedy, poznajú jeho účel a význam, vedia ich poukladať. Vedia, čo je spoločné a čo osobné. Určujú polohu vecí (pred, za, medzi, spredu, vzadu).
Poznajú meno svojho učiteľa. Vedia predstaviť učiteľovi, spolužiakom. Rozlišujú vyučovaciu hodinu a prestávku. Uvedomujú si a dodržiavajú ustálený poriadok, ticho vstávajú a sadajú si, pýtajú si slovo. Vedia pomenovať pomôcky na lavici a v aktovke, upratať si svoje miesto po desiatej, pozdraviť pri vstupe do triedy a pri odchode, privítať prichádzajúceho, rozlúčiť sa s odchádzajúcim. V o dverách dajú prednosť dospelým.
V škole
Žiaci poznajú riaditeľa školy, zástupcu riaditeľa, učiteľov iných tried, vychovávateľky v školskej družine, školníka a iných zamestnancov. Vedia, že ich majú pozdraviť. Uvedomujú si rozdiel v požiadavkách na správanie počas vyučovania a cez prestávky a správajú sa podľa nich. Poznajú rozmiestnenie tried a ostatných miestností v budove, vedia pomenovať najdôležitejšie z nich, orientovať sa na poschodí v budove. Vedia určiť počet poschodí, vedia, kde je školský kryt. Ovládnu predstavy: teraz, potom, pred, o (časové); dolu, nadol, hore, nahor, nad, pod, vysoko, vyššie, nízko, nižšie.
Beseda s riaditeľom školy
Žiaci poznajú riaditeľa školy, jeho meno a priezvisko, sídlo jeho kancelárie a stručne sa oboznámia s jeho prácou na škole.
Cesta do školy, bezpečnosť na ceste
Žiaci rozlišujú vozovku a chodník. Vedia, čo je križovatka, ako sa prechádza, poznajú význam svetelných znamení a správne na ne reagujú. Poznajú najbezpečnejšiu cestu z domu do školy. Vedia o ceste rozprávať. Vedia, ako sa polícia stará o bezpečnosť chodcov.
Nebezpečné predmety a látky. Žiaci vedia, aké sú ich účinky. Učia sa s nimi opatrne zaobchádzať.
Učia sa určovať vzájomnú polohu objektov. Upevnia si pojmy: prvý, posledný, vpravo, vľavo, uprostred, vzadu, vpredu, dopredu, v, pri, cez. Dobre poznajú pojmy dnes – zajtra - včera.
2. Zmeny v prírode
Cyklus stromu
Žiaci rozlišujú ihličnaté a listnaté stromy a pozorujú jednotlivé druhy listov. Na základe listov poznajú niektoré druhy stromov.
Projekt : Prečo padá list zo stromu
Žiaci pozorujú ako na jeseň opadávajú listy zo stromov a spoločne vytvoria jednoduchý herbár.
Kalendár prírody
Žiaci porovnávajú záznamy v kalendári prírody. Vedia, že po jeseni nasleduje zima. Uvedomene používajú výrazy prší, fúka vietor, je hmlisto, je chladno, stmieva sa a iné.
3. Jeseň
Prišla jeseň
Žiaci rozumejú časovým údajom a vzťahom deň, noc, dnes, včera, zajtra, teraz, potom, predtým – neskôr a správne ich používajú. Určujú dni v týždni; deň, ktorý predchádzal, ktorý nasleduje. Postupne označujú deň dátumom. Spoločne vedú kalendár prírody (poznajú pojmy slnečný, hmlistý, daždivý). Učíme ich dodržiavať hygienické požiadavky (otužovanie a prezliekanie sa).
V sade a v záhrade
Žiaci pozorujú prácu dospelých a detí na jeseň doma aj v prírode a rozprávajú o nich. Rozlišujú sad a záhradu.
Poznajú jednotlivé postupy pri zbere a spôsoby uskladňovania ovocia a zeleniny. Vedia pomenovať, rozlišovať a triediť zeleninu a ovocie. Poznávajú ovocie a zeleninu podľa tvaru, chuti a vône. Poznajú spôsoby konzervovania ovocia a zeleniny.
Poznajú – podľa miestnych podmienok – tri jesenné kvety (napr. astru, jesienku, chryzantému). Určujú koreň, list a kvet.
Na poli
Žiaci rozlišujú repné a zemiakové pole, strnisko a poorané pole. Poznajú zemiaky a cukrovú repu, vedia prečo sa pestujú a ako sa zbierajú. Pozorujú rastlinu zemiak a repu; rozoznávajú vňať a lístie.
Pozorujú prírodu na jeseň. Sledujú zmeny v prírode: lístie žltne, opadáva; vtáci sa zhromažďujú do kŕdľa a odlietajú.
Leto – jeseň – zima
Žiaci poznajú časti dňa: ráno – predpoludnie – poludnie – popoludnie – večer.
Uvedomujú si jeseň ako ročné obdobie. Poznajú jesenné mesiace. Určujú mesiace podľa vzťahu skôr (prv) – neskôr (neskoršie). Skúsenosti a pozorovania jesenných javov porovnávajú so spomienkami na leto (počasie, rastliny, zvieratá, práca ľudí, hry detí, oblečenie).
4. Domov a jeho okolie
Doma
Bydlisko žiaka. Dom a jeho vnútorné členenie. Žiaci vedia znázorniť vzhľad domu v hlavných črtách (bydlisko), umiestnenie bytu v dome a zariadenie bytu. Poznajú adresu bydliska, chápu význam čísla domu. Poznajú meno obce (mesta). Chápu predstavy a vzťahy: vnútri, dovnútra, vonku, von, mladý – mladší, starý – starší.
Vedia triediť predmety podľa účelu (nábytok, riad, hračky, školské potreby), podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené. Nachádzajú medzi nimi podobnosť, spoločné vlastnosti. Vedia si pripraviť školské potreby (aj naplniť si pero a ostrúhať ceruzku).
V okolí domova a školy
Žiaci poznajú meno najbližšej ulice, námestia, významnejšie budovy. Vedia sa orientovať v okolí školy podľa určeného orientačného bodu (podľa budovy, potoka, cesty, parku, rybníka a pod.).
Poznajú cestu od školy (bydliska) k zdravotnému stredisku, k zástavke (stanici) najbližšieho dopravného prostriedku, k poštovej schránke. Rozprávajú, čo cestou videli. Zvykajú si udržiavať okolie školy v poriadku a v čistote. Vedia, kde sú v obci či v meste pamätné miesta (budova, pomník, pamätná tabuľa). Upozorňujeme ich na nebezpečenstvo na vozovke pred školou a v okolí školy.
Chápu predstavy a vzťahy: blízky – vzdialený, krátky – dlhý, najbližší – najkrajší.
5. Zima
Prišla zima
Žiaci pozorujú vodu, ľad, sneh v prírode a v teplej miestnosti. Poznajú vlastnosti snehu a ľadu (priesvitný, hladký, tvrdý, klzký, sypký, studený, v teple sa topí). Uvedomujú si, na ktorej strane od školy slnko vychádza a kde zapadá. Všímajú si, kedy sa rozodnieva a kedy sa stmieva. Vedia, že deň je krátky a noc dlhá. Pozorujú zasneženú krajinu a uvedomujú si rozdielnosť tej istej krajiny v lete, na jeseň a v zime. Oboznamujú sa s pravidlami bezpečnosti na ulici, vedia, že treba odpratávať sneh, posýpať chodníky pri poľadovici, že sa nesmú sánkovať na ceste a korčuľovať sa na tenkom ľade.
Poznajú zimné mesiace. Učia sa hovoriť o zimných činnostiach detí. Poznajú vhodné zimné oblečenie. Zoznamujú sa s vianočnými tradíciami, poznajú nebezpečenstvo požiaru pri zapaľovaní sviečok.
Zvieratá v zime
Žiaci poznajú vtáky pri kŕmidle (drozd, sýkorka, vrabec), porovnávajú ich vzhľad, veľkosť, zafarbenie peria, farbu a tvar zobáka, ich správanie. Pravidelne ich kŕmia vhodnou potravou. Kreslia alebo modelujú vtáky pri kŕmidle. Vedia o zimnom spánku niektorých zvierat (ježa, muchy, včely). Zoznamujú sa s významom kŕmenia lesných zvierat a s nebezpečenstvom v lese (besnota zvierat).
Kalendár prírody v zime Žiaci si uvedomujú zimu ako ročné obdobie. Porovnávajú záznamy zo zimných z jesenných mesiacov. Pozorujú – podobne ako na jeseň - zmeny v prírode.
Projekt : Kŕmidlo pre vtáky
Žiaci zhotovia jednoduché kŕmidlo pre vtáky a učia sa starostlivosti o ne v zimnom období.
6. Voda
Voda a rastliny
Žiaci pozorujú rastliny vonku a porovnávajú ich s izbovými rastlinami. Poznajú názvy aspoň dvoch izbových rastlín a vedia ich ošetrovať. Vedia, že rastlina potrebuje na svoj rast vodu, vzduch, teplo svetlo a živiny, ktoré sú v pôde. Vedia určiť koreň, stonku, list a kvet. Starajú sa o izbové rastliny ako o súčasť školského prostredia.
Voda a človek
Žiaci poznajú význam vody pre človeka. Vedia, prečo je dôležité v živote človeka dodržiavať pitný režim. Rozlišujú , ktoré vhodné a nevhodné nápoje.
7. Starostlivosť o zdravie
Základné časti ľudského tela
Žiaci poznajú časti ľudského tela (hlava, krk, trup, končatiny, ruky, nohy), hlavné časti tváre (čelo, líca, oči, nos, ústa, brada, uši). Navyknú si pravidelne sa umývať ráno a večer, umývať si ruky pred jedlom a po ňom. Vedia o význame čistoty tela a prostredia pre zdravie, o význame vetrania. Učia sa udržiavať čistotu vo svojom okolí. Vedia si pohotovo a účelne usporiadať a upratať svoje pracovné miesto.
Úraz a choroba
Žiaci sa učia predchádzať úrazom a chorobám. Účelne sa obliekajú, otužujú sa, sú striedmi v jedení. Pravidelne cvičia, kúpu sa, umývajú si ruky, čistia si zuby; pred jedlom si umývajú ovocie a zeleninu. Uvedomujú si, ako vznikajú úrazy pri sánkovaní, korčuľovaní, pri prechádzaní cez ulicu, pri narábaní s ohňom, vypínačom, pri kúpaní a opaľovaní.
Ohľaduplne sa správajú k zdraviu iných. Poznajú školského lekára, zubného lekára, zdravotnú sestru, vedia kedy a kde ordinujú. Poznajú symbol Červeného kríža, vedia čo znamená.
8. Osobná hygiena a psychohygiena
Denný poriadok žiaka
Žiaci poznajú hodiny dôležité pre ich denný poriadok. Chápu význam pravidelného stravovania. Uvedomujú si vhodné zloženie jedálneho lístka. Nacvičujú správne stolovanie. Dodržiavajú poriadok v školskej jedálni, rozvíjajú si návyky sebaobsluhy. Vedia zdvorilo o niečo požiadať, poďakovať sa, odovzdať odkaz, ospravedlniť sa. Učia sa o význame pravidelného spánku a pohybu na zdravom vzduchu.
Projekt : Zostavenie jedálneho lístka na týždeň
Žiaci v rámci svojich možností a s pomocou rodičov vytvoria jednoduchý jedálny lístok na celý týždeň. Dbajú na to, aby strava v jedálnom lístku bola zdravá a dostatočne vyvážená.
Zdravá výživa
Žiaci poznajú dôležitosť pravidelného stravovania pre život pre človeka. Vedia vymenovať zdravé a nezdravé potraviny .
Projekt : Potraviny, ktoré človeku škodia
Žiaci zakreslia zdraviu škodlivé potraviny, prípadne donesú obaly z nedravých potravín.
Projekt : Potraviny dôležité pre človeka
Žiaci zakreslia dôležité potraviny pre človeka, prípadne donesú obaly z takých potravín.
9.Rodina
Moja rodina
Žiaci poznajú mená členov rodiny (aj príbuzenské vzťahy), ich zamestnanie. Vedia, čím sa členovia rodiny zúčastňujú na spoločnej práci v prospech domácnosti. Dbajú o pekné domáce prostredie. Opisujú prácu, ktorú doma pravidelne vykonávajú. Poznajú význam hygienického zariadenia bytu.
10. Jar
Prišla jar
Žiaci pozorujú zmeny v prírode (oteplenie, topenie snehu). Porovnávajú prírodu v predjarí so svojou predstavou tej istej prírody na jeseň a v zime. Poznajú a vedia pomenovať niektoré jarné kvety v okolí svojho domova (napr. snežienky, bledule, fialky, záružlie) a ich časti: koreň (pakoreň, cibuľa), stonka, list a kvet. Všímajú si vývin rastliny. Pri starostlivosti o rastliny si uvedomujú význam jednotlivých činností (polievanie, kyprenie, pletie). Netrhajú chránené rastliny. Pozorujú činnosť detí a prácu dospelých na jar doma a v prírode.
Zvieratá a ich mláďatá
Domáce a voľne žijúce zvieratá (pes, mačka, králik, hus, sliepka, sviňa, krava, kôň, veverička, jež, srnec, jeleň) a ich mláďatá. Žiaci triedia zvieratá podľa rôznych hľadísk. Rozprávajú príbehy o zvieratkách z vlastnej skúsenosti a z čítania. Všímajú si, čím sa ktoré zviera živí.
Jar v sade
Žiaci pozorujú sad v čase kvitnutia ovocných stromov a uvedomujú si rozmanitosť kvetov. Postupne sledujú zmeny, napríklad na čerešni (puky, kvety, nezrelé a zrelé plody). Rozoznávajú včelu od čmeľa, pozorujú a vedia, odkiaľ vylietavajú včely. Rozoznávajú úľ a včelín.
Kalendár prírody na jar. Žiaci si uvedomujú jar ako ročné obdobie. Poznajú jarné mesiace. Porovnávajú záznamy z jarných mesiacov so záznamami z jesenných a zimných mesiacov. Vedia o nich hovoriť.
Projekt : Pozorovanie kvitnúcich stromov
Žiaci na vychádzke pozorujú kvitnúce stromy, všímajú si rozdiely vo fare, tvare a veľkosti kvetov.
11. Rastliny a semená
Semeno
Žiaci poznávajú úžitkové rastliny, ich plody a semená ( hrach, fazuľa, pšenica ). Výsev semien do črepníkov a pozorovanie klíčenia a rastu rastlín.
12. Zvieratá
Voľne žijúce zvieratá
Žiaci sa učia poznávať voľne žijúce zvieratá. Poznajú ich podľa vzhľadu, veľkosti a farby, všímajú si ich spôsob života. Vedia vyhľadať voľne žijúce zvieratá v encyklopédiách.
Domáce zvieratá
Žiaci vedia rozlíšiť domáce zvieratá od voľne žijúcich. Dokážu diskutovať na tému ako sa pohybujú zvieratá.
Domáce vtáky
Žiaci vedia triediť domáce zvieratá podľa rôznych hľadísk, všímajú si čím sa ktoré zviera živí a čím je pre človeka užitočné.
13. Práca a odpočinok
Práca na poli a v záhrade
Žiaci poznajú základné práce na záhonoch v záhrade a na poli. Zoznamujú sa s najdôležitejším záhradníckym náradím a s poľnohospodárskymi strojmi. Žiaci vedia o nebezpečenstve kliešťov.
14. Plynutie času
Čas a plynutie času
Žiaci vedia vysvetliť ako plynie čas a vedia zoradiť obrázky podľa plynutia času
( rastlina, človek, zviera ). Vedia porovnať objektívny a subjektívny čas.
Projekt : Príprava presýpacích hodín
Žiaci za pomoci učiteľa zhotovia z plastových fliaš jednoduché presýpacie hodiny.
Hodiny
Žiaci sa učia pracovať s demonštaťnými hodinami a vedia určiť celé hodiny.
15. Hodnota
Ľudia a veci
Žiaci poznávajú výrobky, ktoré každodenne používajú v škole aj doma a určujú zčoho sú vyrobené. Na základe zmyslových vnemov vedia určiť rúzne druhy hmoty.
Projekt : Je to hmota?
Žiaci zhotovia z jednotlivých materiálov rôzne výrobky.
Je vzduch hmota?
Žiaci sa na základe jednoduchého pokusu s balónom oboznamujú s vlastnosťami hmoty.
16. Leto
Blíži sa leto
Žiaci pozorujú zmeny v prírode. Pozorujú dĺžku dňa a noci, počasie (letné, prehánky, búrky). Vedia, ako sa správať pred búrkou a počas búrky (ochrana pred bleskom). Vedia, čo je to bleskozvod. Rozlišujú blesk a hrom.
Pozorujú odkvitanie stromov a dozrievanie ovocia. Poznajú a vedia pomenovať niektoré záhradné a lúčne kvety z najbližšieho okolia.
Kalendár prírody v lete. Žiaci si uvedomujú leto ako ročné obdobie. Poznajú mená letných mesiacov. Pozorujú podobné javy ako na jeseň, v zime a na jar. Porovnávajú záznamy z júna so záznamami z jarných mesiacov.
Sviatky, pamätné dni a významné udalosti
(Učivo sa preberá priebežne)
Pamätný deň. Štátny sviatok. Verejná oslava. Štátna hymna. 1.5. – Sviatok práce, 9.5. – Deň oslobodenia Sovietskou armádou. Deň matiek (druhá nedeľa v máji). Vianočné sviatky. Veľkonočné sviatky.
Žiaci poznajú slovenskú štátnu zástavu. Vedia sa vzorne správať pri hraní štátnej hymny a pri vztyčovaní zástavy. Vedia, ako sa majú správať pri školskej a verejnej oslave. Spájajú každú oslavu s primeranou činnosťou (zúčastňujú sa na výzdobe triedy, položia kvety k pamätníku, prinášajú obrázky s danou tematikou).
Žiaci získavajú základné informácie, ako pracovať :
- s pracovnými listami
- s odbornou literatúrou, s detskými encyklopédiami
- s rôznym materiálom – plastelína, papier, textil, prírodniny, odpadový materiál
- s nožnicami, lepidlom
8. Hodnotenie predmetu
Hodnotenie žiakov v 1. ročníku sa uskutočňuje ústnou formou – pochvalou; oceneniami,
pečiatkami, diplomami.
Obsah a vzdelávací štandard
1. ročník – prírodoveda
Tematický celok
Téma
Obsahový štandard
Výkonový štandard
Škola a život
v škole
Naša trieda
Trieda, učiteľ, žiak, spolužiak; školský nábytok, pred, za, vpredu, vzadu, medzi.
Aktovka, školské pomôcky, školské potreby.
Poznať označenie svojej triedy.
Vedieť meno svojej triednej učiteľky.
Vymenovať školský nábytok.
Určiť polohu školského nábytku v triede ( pred, za, medzi... ).
Rozlišovať školské pomôcky a potreby od hračiek a poznať ich funkciu.
Poznať základné spôsoby správania sa v triede.
V škole
Beseda s riaditeľom školy
Škola, školská budova, vchod, prízemie, poschodie, schodište; riaditeľňa, zborovňa, ŠKD, jedáleň, šatňa, WC, zamestnanci školy ( riaditeľ, školník, vychovávateľ, upratovačka... )
Poznať názov svojej školy a rozmiestnenie dôležitých školských priestorov a miestností.
Poznať pedagogických a nepedagogických zamestnancov školy.
Cestou do školy, bezpečnosť na ceste
Ulica, cesta , chodník, križovatka, semafor, napravo, naľavo, priamo, priechod pre chodcov.
V, pri vedľa, uprostred, cez.
Dopravná nehoda.
Poznať základné pravidlá bezpečnosti chodcov, význam svetelných znamení a správne na ne reagovať.
Diskutovať o nebezpečenstvách na ulici a ceste.
Poznať základné dopravné predpisy pre chodcov.
Poznať najbezpečnejšiu cestu do školy.
Poznať základné príčiny dopravných nehôd.
Zmeny v prírode
Cyklus stromu
Druhy stromov, listy stromov
Porovnať listy jednotlivých stromov
Tematický celok
Téma
Obsahový štandard
Výkonový štandard
Na základe listov porovnávanie stromov
Na základe listov poznať druhy stromov
Projekt
Prečo padá list zo stromu
Kalendár prírody
Ročné obdobie, mesiace v roku, charakteristiky počasia poľné plodiny, ovocie a zelenina
Vedieť si zaznamenávať počasie podľa znakov: vietor, dážď, slnečno
Uviesť ako sa menia ročné obdobia
Uviesť ako sa mení počasie v jednotlivých mesiacoch v roku
Rozpoznať druhy ovocia a zeleniny
Jeseň
Prišla jeseň
Deň, noc, deň v týždni, pondelok ... nedeľa,
Rozumieť časovým údajom v podaní
dnes, včera, zajtra, skôr, neskôr, kalendár.
predstáv a pojmov.
Poznať dni v týždni a ich usporiadanie.
V sade a v záhrade
Sad, záhrada, jesenné kvety.
Zber, oberanie, ukladanie, konzervovanie a zaváranie ovocia a zeleniny.
Poznať rastliny v sade a v záhrade a niektoré druhy jesenných kvetín.
Vedieť pomenovať spôsoby zberu a ukladania ovocia a zeleniny.
Poznať hygienické zásady pri konzumácii surového ovocia a zeleniny.
Na poli
Pole, lán, zorané pole; je chladnejšie, bývajú hmly; zemiaky, kukurica, cukrová repa; vňať listy, šúľok.
Uviesť charakteristické znaky jesenného počasia.
Poznať poľné plodiny, vedieť prečo sa pestujú, ako sa zberajú a ich hospodárske využitie.
Leto, jeseň, zima
Ráno, predpoludnie, poludnie, popoludnie, večer, jesenný mesiac : september, október, november.
Poznať časti dňa a ich usporiadanie.
Vedieť, ktorými základnými činnosťami detí sú vyplnené časti dňa.
Domov a jeho okolie
Doma
Nábytok a domáce spotrebiče.
Poznať základné zariadenie bytu.
Vedieť triediť predmety a domácnosti podľa ich účelu.
Tematický celok
Téma
Obsahový štandard
Výkonový štandard
V okolí domova
a školy
Obec, budova, kultúrny dom, pošta ...
( významné objekty a pamätihodnosti
v obci ), blízky, vzdialený, najbližší, najkrajší.
Vedieť sa orientovať v obci a poznať najdôležitejšie objekty a významné miesta vo svojom okolí.
Zima
Prišla zima
Zima, mráz, sneh, ľad, vlastnosti ľadu.
Zimné mesiace : december, január, február.
Sviatky v zime.
Zimné športy.
Poznať vlastnosti snehu a ľadu.
Pozorovať zmenu skupenstva vody a hľadať príčiny tejto zmeny.
Poznať charakteristické znaky zimy, druhy zimných športov
a bezpečnosť pri ich vykonávaní.
Zvieratá v zime
Projekt : Kŕmidlo pre vtáky
Starostlivosť o zvieratá v zime (prikrmovanie).
Zimný spánok zvierat.
Vedieť kŕmiť vtáky vhodnou potravou.
Poznať spôsob života niektorých živočíchov v zime.
Vedieť ako sa ľudia starajú o lesnú zver.
Voda
Voda a rastliny
Rastliny v zime
Porozprávať ako sa treba starať o rastliny v zime
Voda a človek
Vysvetliť prečo musíme dodržiavať pitný režim
Diskutovať, čo sa stane s vodou, ktorú pijeme?
Starostlivosť
o zdravie
Základné časti ľudského tela
Hlava, krk, trup, končatiny, tvár : čelo, líce, uši, oči, nos, ústa, brada.
Vedieť pomenovať a ukázať základné časti ľudského tela a tváre.
Úraz a choroba
Choroba, otužovanie, úraz, lekárnička, lekár, zdravotné stredisko, Červený kríž.
Poznať prejavy choroby a vedieť im predchádzať.
Poznať význam práce zdravotných pracovníkov.
Rozlišovať chorobu a úraz.
Vedieť ošetriť jednoduchý úraz.
Osobná hygiena a psychohygiena
Denný poriadok žiaka
Projekt Zostavenie
Pravidelné stravovanie, striedanie práce a odpočinku, správne stolovanie
Poznať pravidlá pravidelného stravovania
Vysvetliť dôvody
Tematický celok
Téma
Obsahový štandard
Výkonový štandard
jedálneho lístka na týždeň
striedania práce a odpočinku
Uviesť príklady správneho a nesprávneho stolovania
Rodina
Moja rodina
Členovia rodiny
Vymenovať členov rodiny
Jar
Prišla jar
Jarné mesiace : marec, apríl, máj.
Jarné kvety, chránené rastliny.
Veľká noc, kraslice, oblievačka, šibačka.
Vedieť vymenovať jarné mesiace.
Vedieť pomenovať prvé jarné kvety, poznať ich charakteristické znaky.
Poznať chránené rastliny.
Poznať niektoré tradície veľkonočných sviatkov.
Zvieratá a ich mláďatá
Mláďatá zvierat.
Poznať mláďatá domácich a niektorých voľne žijúcich zvierat.
Poznať životné prejavy zvieracích mláďat.
Jar v sade
Projekt : Pozorovanie kvitnúcich stromov
Ovocný strom, kvitnúci strom, včela, čmeliak, plod : nezrelý plod, zrelý plod.
Poznať význam včely.
Poznať štádiá vývoja plodu čerešne.
Rastliny a semená
Semeno
Projekt je to semeno
Záhradné semená
Vedieť zasadiť semeno
Opísať pri pozorovaní ako klíči semeno
Zvieratá
Voľne žijúce zvieratá
Pracovať s encyklopédiou
Domáce zvieratá
Diskutovať na tému ako sa pohybujú zvieratá
Domáce vtáky
Klasifikovať domáce zvieratá podľa znakov
Práca
a odpočinok
Práca na poli
a v záhrade
Kyprenie, rýľovanie, hrabanie, siatie, sadenie, pletie, záhradné náradie a poľnohospodárske stroje.
Poznať základné práce na poli a v záhrade, najdôležitejšie záhradné náradie a poľnohospodárske stroje.
Plynutie času
Čas a jeho trvanie
Projekt príprava presýpacích hodín
Objektívny a subjektívny čas
Vysvetliť plynutie času
Porovnať objektívny a subjektívny čas
Zoradiť obrázky podľa plynutia času ( rastlina človek, zviera)
Tematický celok
Téma
Obsahový štandard
Výkonový štandard
Hmota
Ľudia a veci
Projekt Je to hmota
Je vzduch hmota?
Ručná a strojová výroba
Materiály na výrobu
Vlastnosti hmoty
Na základe zmyslových vnemov určiť rôzne druhy hmoty
Leto
Blíži sa leto
Lúčne, záhradné kvetiny.
Poznať niektoré záhradné a lúčne kvety
Letné mesiace : jún, júl, august.
Búrka, blesk, hrom, bleskozvod.
v okolí.
Poznať charakteristické znaky leta.
Poznať súvislosť medzi mrakmi, bleskom a hromom.
Poznať pravidlá bezpečnosti počas búrky.
Časovo – tematický plán prírodovedy
/ autori: doc.PaedDr.Adriana Wiegerová, PhD., PeaedDr.Gabriela Česlová, 2008/
Ročník : prvý Počet hodín týždenne : 2 Počet hodín ročne : 66
Mesiac
Téma
Týž.
Hod.
Podtéma
Ciele
Predstavy a pojmy
SEPTEMBER
Škola a život v škole (4 hodiny)
I.
1.
Naša trieda
Poznať označenie svojej triedy.
Vedieť meno svojej triednej učiteľky.
Vymenovať školský nábytok.
Určiť polohu školského nábytku v triede ( pred, za, medzi... ).
Rozlišovať školské pomôcky a potreby od hračiek a poznať ich funkciu.
Poznať základné spôsoby správania sa v triede.
Trieda, učiteľ, žiak, spolužiak; školský nábytok, pred, za, vpredu, vzadu, medzi.
Aktovka, školské pomôcky, školské potreby.
2.
V škole
Vedieť sa orientovať v školskej budove.
Oboznámiť sa s názvami dôležitých školských miestností a poznať ich rozmiestnenie v budove.
Poznať zamestnancov školy. Zopakovať poznatky získané na predchádzajúcej vychádzke.
Zriadiť kútik živej prírody.
Založiť pokus : význam vody a svetla pre rastliny.
EnV – Vzbudiť záujem o poznávanie prírody.
Škola, školská budova, vchod, prízemie , poschodie, schodište; riaditeľňa, zborovňa, školská družina, jedáleň, šatňa, záchody; riaditeľ(-ka ), vychovávateľka, školník, kuchárka, upratovačka.
Kútik živej prírody; voda, svetlo; polievať; izbová rastlina.
II.
1.
Beseda s riaditeľom školy
Žiaci poznajú riaditeľa školy, jeho meno a priezvisko, sídlo jeho kancelárie a stručne sa oboznámia s jeho prácou na škole.
Riaditeľ, zborovňa, riaditeľňa.
2.
Cesta do školy, bezpečnosť na ceste
Poznať základné pravidlá bezpečnosti chodcov, význam svetelných znamení a správne na ne reagovať.
Diskutovať o nebezpečenstvách na ulici a ceste.
Poznať základné dopravné predpisy pre chodcov.
Poznať najbezpečnejšiu cestu do školy.
Poznať základné príčiny dopravných nehôd.
Ulica, cesta, chodník; križovatka semafor, červená, žltá, zelená; naľavo, napravo, priamo; priechod pre chodcov, červený panáčik, zelený panáčik.
V pri, vedľa, uprostred, cez. Dopravná nehoda.
SEPTEMBER
Zmeny v prírode (6 hodín)
III.
1.
Cyklus stromu
Žiaci rozlišujú ihličnaté a listnaté stromy a pozorujú jednotlivé druhy listov.
Druhy stromov, listy stromov
2.
Žiaci na základe listov poznajú niektoré druhy stromu.
Na základe listov porovnávanie stromov
IV.
1.
Projekt: Prečo padá list zo stromu
Žiaci pozorujú ako na jeseň opadávajú listy zo stromov a spoločne. Zber listov.
Druhy stromov, listy stromov
2.
Žiaci spoločne vytvoria herbár z nazbieraných listov.
Listy stromov, herbár.
OKTÓBER
I.
1.
Kalendár prírody
Vedieť si zaznamenávať počasie podľa znakov: vietor, dážď, slnečno
Uviesť ako sa menia ročné obdobia
Uviesť ako sa mení počasie v jednotlivých mesiacoch v roku
Ročné obdobie, mesiace v roku, charakteristiky počasia poľné plodiny, ovocie a zelenina
2.
Žiaci porovnávajú záznamy v kalendári prírody. Vedia, že po jeseni nasleduje zima. Uvedomene používajú výrazy prší, fúka vietor, je hmlisto, je chladno, stmieva sa a iné.
Ročné obdobie, mesiace v roku, charakteristiky počasia poľné plodiny, ovocie a zelenina
Jeseň (6 hodín)
II.
1.
Prišla jeseň
Rozumieť časovým údajom v podaní predstáv a pojmov.
Poznať dni v týždni a ich usporiadanie. Uvedomovať si rozličné podoby a stavy počasia na jeseň.
Poznať slová, slovné spojenia a meteorologické značky, ktorými možno vhodne vyjadriť počasie v jeseni.
Deň, noc, deň v týždni, pondelok, utorok, streda, štvrtok, piatok, sobota, nedeľa; dnes, včera, zajtra; skôr, neskôr; kalendár. Slnečný, hmlistý, daždivý; jasno, polojasno, zamračené, dážď, rosa, hmla, námraza, vietor.
2.
V sade a v záhrade
Pozorovať rastliny v sade a v záhrade.
Poznať niektoré druhy jesenných kvetín.
VMR – Pomoc rodičom pri prácach v sade a v záhrade.
Poznať rôzne druhy ovocia.
Vedieť pomenovať spôsoby zberu a ukladania ovocia.
Poznať hygienické zásady pri konzumácii surového ovocia.
VMR – Pomoc doma.
ZV – Význam ovocia pre zdravie človeka.
Vychádzka
Sad, záhrada; jesenné kvety; astra, chryzantéma (a niektoré iné rastliny ).
Ovocie; jablko, hruška, slivka...; zber, oberanie, ukladanie, konzervovanie, zaváranie.
OKTÓBER
Jeseň (6 hodín)
III.
1.
V sade a v záhrade
Vedieť pomenovať zeleninu, poznať ju podľa vzhľadu, chuti a vône, rozlišovať ju od ovocia.
Poznať spôsoby zhromažďovania a uskladňovania zeleniny.
Uvedomovať si význam zeleniny pre ľudské zdravie.
ZV – Význam zeleniny pre zdravie človeka.
Zelenina; kapusta, kel, uhorka, rajčiak, cibuľa, cesnak, mrkva, petržlen, kaleráb, karfiol, fazuľa, hrach; nakladanie, zmrazovanie.
2.
Na poli
Pozorovať jesennú prírodu.
Sledovať zmeny v prírode.
Uvedomovať si krásy jesennej prírody.
Vychádzka
Pole, lán, zorané pole; je chladnejšie, bývajú hmly, fúka vietor, lístie žltne, opadáva.
IV.
1.
Poznať poľné plodiny.
Vedieť, prečo sa pestujú a ako sa zberajú.
ZV – Dôležitosť správnej životosprávy.
Zemiaky, kukurica, cukrová repa, kŕmna repa; vňať, listy, šúľok.
2.
Leto- jeseň- zima
Poznať časti dňa a ich usporiadanie.
Vedieť, ktorými základnými činnosťami detí sú vyplnené jednotlivé časti dňa.
Vedieť, že jeseň je ročné obdobie.
Poznať názvy jesenných mesiacov.
Porovnávať prírodné a spoločenské javy na jeseň s javmi leta.
Ráno, predpoludnie, poludnie, popoludnie, večer.
Jeseň; ročné obdobie; jesenný mesiac; september, október, november.
NOVEMBER
Domov a jeho okolie (4 hodiny)
I.
1.
Doma
Vedieť adresu svojho bydliska.
Poznať členov rodiny a ich príbuzenské vzťahy.
Rozprávať o podiele členov rodiny na spoločnej práci v prospech domácnosti.
VMR – Radosť zo života v usporiadanej rodine.
Rodina; rodičia, mama, otec; deti, dcéra, syn; súrodenec, sestra, brat; starí rodičia, stará mama, starý otec; starší, mladší.
2.
Jesenné prázdniny
II.
1.
Poznať základné zariadenie bytu.
Triediť predmety v domácnosti podľa ich účelu. Určovať na ciferníku celé hodiny.
Rozlišovať hodiny ( prístroj na meranie času ) a hodiny ( jednotky času ).
Nábytok; riad, sporák; televízor, rádio, chladnička...
Hodiny; jedna, dve až dvanásť hodín.
NOVEMBER
Domov a jeho okolie (4 hodiny)
2.
V okolí domova a školy
Vedieť sa orientovať v okolí školy.
Vychádzka
Obec ( sídlisko ); budova, podlažie; kultúrny dom, pošta, kostol, zdravotnícke stredisko, obchod, stanica...; zastávka autobusu, trolejbusu, električky; poštová schránka; pomník; rieka, potok, rybník, park; blízky, vzdialený, najbližší, najkrajší.
III.
1.
Poznať najdôležitejšie objekty a významné miesta vo svojom okolí.
Obec ( sídlisko ); budova, podlažie; kultúrny dom, pošta, kostol, zdravotnícke stredisko, obchod, stanica...; zastávka autobusu, trolejbusu, električky; poštová schránka; pomník; rieka, potok, rybník, park; blízky, vzdialený, najbližší, najkrajší.
Zima (6 hodín)
2.
Prišla zima
Pozorovať zasneženú krajinu.
Poznať vlastnosti snehu a ľadu, pozorovať zmenu skupenstva vody a hľadať príčiny tejto zmeny.
Vychádzka
Zima; mráz, sneh, mráz; sneh – biely, sypký, studený, vplyvom tepla sa topí; ľad – priesvitný, hladký, studený, tvrdý, vplyvom tepla sa topí.
IV.
1.
Poznať typické znaky zimy a vzťahy ľudí k prírodnému dianiu.
Poznať druhy zimných športov.
Vedieť, kde sa možno v obci bezpečne sánkovať, lyžovať a korčuľovať a kde je to nebezpečné.
Zimný mesiac, december, január, február; nový rok; zimné športy.
2.
Zvieratá v zime
Pozorovať vtákov v zime.
Vedieť kŕmiť vtákov vhodnou potravou.
OČAP – Dôležitosť prikrmovania vtákov v zime.
Vychádzka
Sýkorka veľká, Vrabec domový, Drozd čierny.
DECEMBER
I.
1.
Poznať spôsob života niektorých živočíchov v zime.
OČAP – Dôležitosť prikrmovania vtákov v zime.
ZV – Uvedomenie si nebezpečenstiev – besnota, útoky divej zveri.
Bažant obyčajný, Medveď hnedý.
2.
Opisovať niektorých stálych vtákov podľa ich vonkajších znakov.
Poznať spôsob života vtákov v zime.
Sýkorka veľká, Vrabec domový, Drozd čierny.
II.
1.
Projekt: Kŕmidlo pre vtáky
Vedieť, ako sa ľudia starajú o lesnú zver.
OČAP – Uvedomenie si významu pomoci ľudí zvieratám v zime.
Vtáčia búdka, prikrmovanie vtákov.
DECEMBER
Voda (4 hodiny)
2.
Voda a rastliny
Porozprávať ako sa treba starať o rastliny v zime
Rastliny v zime
III.
1.
Porovnávať rastlina v zimnej prírode s izbovými rastlinami.
Poznať názvy niektorých izbových rastlín.
Uvedomovať si estetickú funkciu izbových rastlín v školskom a domácom prostredí.
VMR – Pomoc rodičom pri starostlivosti o izbové rastliny.
Koreň, stonka, list, kvet; kvetina; pelargónia ( muškát ), fikus, kaktus, zelenec, tradeskancia a niektoré iné ( citrónovník, koleus, arália, monstera ).
2.
Voda a človek
Vysvetliť prečo musíme dodržiavať pitný režim
Diskutovať, čo sa stane s vodou, ktorú pijeme?
Pitný režim, tekutina, minerálka
IV.
1.
Vianočné prázdniny
2.
Vianočné prázdniny
JANUÁR
I.
1.
Vianočné prázdniny
2.
Poznať význam vody pre človeka. Rozlíšiť, ktoré sú vhodné a nevhodné nápoje.
Alkohol, káva, kofeín.
Starostlivosť o zdravie (5 hodín)
II.
1.
Základné časti ľudského tela
Určovať základné časti ľudského tele a časti tváre.
ZV – Starostlivosť o ľudské telo. Dôležitosť športovania pre zdravé a silné telo.
Hlava, krk, trup, končatiny, ruky, nohy; tvár : čelo, líca, uši, oči, nos, ústa brada.
2.
Vedieť o význame čistoty tela a prostredia pre zdravie.
ZV – Uvedomenie si významu čistoty tela a prostredia pre zdravie človeka.
Čistota tela; umývanie, sprchovanie, kúpanie; kefka na zuby, zubná pasta.
III.
1.
Udržiavanie čistoty a poriadku vo svojom okolí. Vedieť si pohotovo a účelne usporiadať a upratať svoje pracovné miesto.
Poriadok na stole, v aktovke, doma v skrinke.
2.
Úraz a choroba
Vedieť, ako sa prejavuje choroba a ako treba chorobám predchádzať.
Poznať význam práce zdravotníckych pracovníkov.
ZV – Uvedomenie si významu zdravotníckych pracovníkov a ochrany zdravia.
Choroba; otužovanie; lekár – detský lekár, zubný lekár; zdravotná sestra; zdravotnícke stredisko, čakáreň, ordinácia; červený kríž.
JANUÁR
Starostlivosť o zdravie (5 hodín)
IV.
1.
Úraz a choroba
Rozlišovať chorobu a úraz.
Vedieť ako vznikajú úrazy a ako im treba predchádzať.
ZV – Uvedomenie si nutnosti byť opatrným pri rôznych činnostiach – aj pri hrách.
Úraz; odrenina; lekárnička.
Osobná hygiena a psychohygiena (5 hodín)
2.
Denný poriadok žiaka
Režim dňa.
Určovať polhodiny na ciferníku.
Poznať časové údaje dôležité pre denný poriadok žiaka. Vysvetliť dôvody striedania práce a odpočinku.
Pol jednej až pol dvanástej; polhodina; striedanie práce a odpočinku
FEBRUÁR
I.
1.
Projekt: Zostavenie jedálneho lístka na týždeň
Zostaviť vhodný jedálny lístok.
Osvojiť si základné prvky správneho stolovania.
ZV – Chápanie významu správnej výživy, správneho režimu dňa.
Príbor : lyžica, nôž, vidlička; stolovanie.
2.
Zdravá výživa
Poznať dôležitosť pravidelného stravovania pre život človeka. Vedieť vymenovať zdravé a nezdravé potraviny.
Zdravá výživa
II.
1.
Projekt: Potraviny, ktoré človeku škodia
Zakresliť zdraviu škodlivé potraviny, doniesť obaly z nezdravých potravín. Poznať ich škodlivé účinky na organizmus.
Prevencia
2.
Projekt: Potraviny dôležité pre človeka
Zakresliť potraviny potrebné pre zdravie človeka, doniesť obaly zo zdravých potravín. Poznať ich priaznivé účinky na organizmus.
Vitamíny, bielkoviny,
Rodina (2 hodiny)
III.
1.
Moja rodina
Poznať mená členov rodiny (aj príbuzenské vzťahy), ich zamestnanie. Vedieť, čím sa členovia rodiny zúčastňujú na spoločnej práci v prospech domácnosti. Dbať o pekné domáce prostredie.
Členovia rodiny
2.
Dbať o pekné domáce prostredie. Opísať prácu, ktorú doma pravidelne vykonávajú. Poznať význam hygienického zariadenia bytu.
Členovia rodiny, domáce prostredie
IV.
1.
Jarné prázdniny
2.
Jarné prázdniny
MAREC
Jar (6 hodín)
I.
1.
Prišla jar
Vedieť, ako sa seje a ošetruje hrach.
Poznať dôvod a význam jednotlivých pracovných úkonov.
Zasiať semená letničiek.
Nechtík ( pupenec, netýkavka, kochia, hrachor, kapucínka ).
2.
Pozorovať zjavné zmeny v prírode v predjarí.
Porovnávať prírodu v predjarí so svojou predstavou prírody na jeseň a v zime.
EnV – Uvedomenie si prebúdzania si prírody.
Vychádzka
Predjarie, jar; otepľuje sa.
II.
1.
Zvieratá a ich mláďatá
Poznať zvieratá podľa ich vonkajších znakov a niektorých životných prejavov.
Rozlišovať domáce a voľne žijúce zvieratá.
Poznať, aký úžitok máme z hospodárskych zvierat.
EnV – Uvedomenie si rôznych podmienok domácich a lesných zvierat.
Domáce zviera, pes, mačka, králik, sviňa, krava, kôň, hus, sliepka, moriak, ovca, koza; voľne žijúce zviera, srnec, jeleň, jež, veverička, myš.
2.
Poznať mláďatá domácich a niektorých voľne žijúcich zvierat.
Poznávať životné prejavy zvieracích mláďat.
Vedieť, čím sa živia domáce zvieratá a ich mláďatá.
OČAP – Pestovanie pozitívneho vzťahu k zvieratám.
Šteňa, mača, prasa, teľa, žriebä, húsa, kura, morča, jahňa, kozľa; sŕňa, jelenča, ježa; sučka, kocúr, kanec, býk, kobyla, gunár, kohút, morka, baran, cap; srna ,laň
III.
1.
Jar v sade
Vedieť pomenovať niektoré jarné kvetiny, poznať ich charakteristické znaky.
Analyzovať základné časti rastlín.
Vedieť, ktoré jarné rastliny sú chránené.
Snežienka, bleduľa, fialka, záružlie, prvosienka, podbeľ; chránená rastlina.
2.
Projekt: Pozorovanie kvitnúcich stromov
Pozorovať rozkvitnuté ovocné stromy, včelu a čmeliaka.
Vedieť, odkiaľ vylietajú včely.
OČAP – Uvedomenie si veľkého významu drobného hmyzu a dôležitosti jeho ochrany.
Vychádzka
Ovocný strom, kvitnúci strom; včela, čmeliak; včelín, úľ.
Plod; nezrelý plod, zrelý plod.
Rastliny a semená (2 hodiny)
IV.
1.
Semeno
Poznávať úžitkové rastliny, ich plody a semená. Výsev semien do črepníkov a pozorovanie klíčenia a rastu rastlín.
hrach, fazuľa, pšenica
2.
Vedieť zasadiť semeno
Opísať pri pozorovaní ako klíči semeno
Črepník, hrach, fazuľa, pšenica
APRÍL
Zvieratá (6 hodín)
I.
1.
Voľne žijúce zvieratá
Poznávať voľne žijúce zvieratá. Poznať ich podľa vzhľadu, veľkosti a farby, všímať si ich spôsob života.
Encyklopédie
2.
Veľkonočné prázdniny
II.
1.
Veľkonočné prázdniny
2.
Vedieť vyhľadať voľne žijúce zvieratá v encyklopédiách. Určiť , ktoré žijú na Slovensku a ktoré sú ohrozené.
III.
1.
Domáce zvieratá
Vedieť rozlíšiť domáce zvieratá od voľne žijúcich. Dokázať diskutovať na tému ako sa pohybujú zvieratá.
Domáce zviera, pes, mačka, králik, sviňa, krava, kôň, hus, sliepka, moriak, ovca, koza
2.
Význam domácich zvierat pre človeka, spôsob ich chovu a starostlivosť o nich. Týranie zvierat.
Domáce zviera, pes, mačka, králik, sviňa, krava, kôň, hus, sliepka, moriak, ovca, koza
IV.
1.
Domáce vtáky
Vedieť triediť domáce zvieratá podľa rôznych hľadísk, všímať si čím sa ktoré zviera živí .
Kura, morka, hus, kačica, holub.
2.
Význam domácich vtákov pre človeka.
MÁJ
Práca a odpočinok (4 hodiny)
I.
1.
Práca na poli a v záhrade
Vedieť, ako sa človek o pestované rastliny stará a aký to má význam.
Vychádzka
2.
Poznať základné práce na poli a v záhrade, najdôležitejšie záhradnícke náradie a poľnohospodárske stroje.
Rozlišovať ručnú a mechanizovanú poľnohospodársku prácu.
Kyprenie, rýľovanie, hrabanie, oranie, siatie, sadenie, pletie okopávanie, žatva; traktor, pluh, kombajn; motyka, hrable, rýľ, lopata, drapka, krhla, vidly, sádzací kolík..
II.
1.
Poznať názvy pracovných dní, dňa pracovného voľna a pracovného pokoja v týždni.
Rozprávať o účelnom využívaní voľného času.
Pracovný deň; deň pracovného voľna; deň pracovného pokoja; prázdniny, dovolenka.
2.
Pozorovať poľnohospodárske stroje. Diskutovať o ich význame pre človeka.
Vychádzka
Kombajn, sejačka, traktor, sýpka.
MÁJ
Plynutie času (2hodiny)
III.
1.
Čas a plynutie času
Vysvetliť plynutie času
Porovnať objektívny a subjektívny čas
Zoradiť obrázky podľa plynutia času ( rastlina človek, zviera)
Objektívny a subjektívny čas
2.
Hodiny
Projekt: Príprava presýpacích hodín z plastových fliaš.
Vedieť určiť celé hodiny.
Celá hodina, presýpacie hodiny.
Hmota (2 hodiny)
IV.
1.
Ľudia a veci
Na základe zmyslových vnemov určiť rôzne druhy hmoty
Ručná a strojová výroba
Materiály na výrobu
Vlastnosti hmoty
2.
Je vzduch hmota?
Projekt: Je to hmota?
Na základe jednoduchého pokusu s balónom sa oboznámiť s vlastnosťami hmoty.
Vzduch, kov, drevo, plast, sklo.
JÚN
Leto (2 hodiny)
I.
1.
Blíži sa leto
Poznať niektoré záhradné a lúčne kvety v okolí.
Poznať charakteristické znaky leta.
Lúčne, záhradné kvetiny.
Letné mesiace : jún, júl, august.
2.
Poznať súvislosť medzi mrakmi, bleskom a hromom.
Poznať pravidlá bezpečnosti počas búrky.
Búrka, blesk, hrom, bleskozvod.
Opakovanie učiva
II.
1.
Opakovanie učiva
2.
III.
1.
2.
Časová rezerva
IV.
1.
Časová rezerva
2.
Vysvetlivky :
EnV – environmentálna výchova
OČAP – ochrana človeka a prírody
VMR – výchova k manželstvu a rodičovstvu
ZV – zdravotná výchova
VlV – vlastenecká výchova
DV – dramatická výchova
EV – estetická výchova
NV – náboženská výchova
BOZ bezpečnosť a ochrana zdravia