• Jesenná výzdoba ŠKD

• Jeseň, pani bohatá, farbí stromy dozlata, premaľúva celý sad.... Kto by nepoznal známu báseň M. Rázusovej – Martákovej, v ktorej opisuje krásne ročné obdobie – jeseň.

Naše šikovné a tvorivé pani vychovávateľky nám spolu s deťmi vyrobili rôzne jesenné výrobky a nimi potom skrášlili školskú chodbu. Pohľad naň vždy poteší naše oči a zahreje pri srdci. Ďakujeme šikovným rúčkam :)

Š. Urbanová, K. Tomášová, M. Dzurjaninová

• Návšteva krajského mesta

• Na 24. október 2022 budú deti z 1. stupňa našej školy určite v dobrom spomínať. Naše kroky dnes totiž viedli do 3. najväčšieho mesta Slovenska – do Prešova.

Najprv sme navštívili Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa, kde nás sprevádzal a zaujímavý výklad poskytol vdp. PhDr. Gabriel Székely, archivár Gréckokatolíckeho arcibiskupstva. Ukázal nám nielen interiér chrámu, ale zaviedol nás aj do podzemných krýpt. Napokon sme navštívili ešte expozíciu, ktorú majú vystavenú v priestoroch arcibiskupského úradu.

Po tejto exkurzii sme sa už netrpezlivo presunuli k Divadlu Jonáša Záborského, kde po krátkej desiatovej prestávke sme si mohli „vychutnať“ úžasné herecké schopnosti účinkujúcich v moderne spracovanej rozprávke Medovníkový domček.

Tešíme sa na ďalšie kultúrne podujatia.

• Deň jablka v ŠKD

• Zábavné aktivity na Deň jablka si pre deti pripravili aj pani učiteľky vo všetkých oddeleniach školského klubu.

V prvom oddelení si pochutnali na jabĺčkach, ktoré ozvláštnili škoricou. Popritom si aj "chutné papierové" jabĺčka vytvorili.

V druhom oddelení pani učiteľka pripravila hókus - pokus s tancujúcimi jadierkami, naučila deti básničku o jabĺčku, vyrobili si a vyskúšali pečiatky z jabĺk, pomohli pri výrobe plagátu a samozrejme pochutnali si na tomto zdravom ovocí.

V treťom oddelení sa v tento deň vrátili v čase a zaspomínali si, ako nás mamky kŕmili detskou jabĺčkovou výživou s piškótami...Mňam:)

Ani tety kuchárky nezabudli na tento deň a doniesli nám okrem chutného obeda aj jablkový džús s jablkom.

Takéto popoludnia v ŠKD sa nám páčia a preto v nich pokračujeme ďalej;)

Š. Urbanová, K. Tomášová, M. Dzurjaninová

• Deň jablka u druhákov

• Každý deň jablko - od lekára ďaleko…hovorí ľudová múdrosť.

Dnes si druháci pripomenuli Deň jablka. Celý deň  bolo všade cítiť vôňu jabĺčka. Deti -  poobliekané vo farbách jablka - čakal kopec aktivít, zábavy, ale aj poučenia. Našim cieľom bolo u detí hravou formou podporiť konzumáciu tohto zdravého ovocia.

Deťom sa zábavný a chutný jablkový deň veľmi páčil. Usilovne vypracovali pracovné listy zo slovenského jazyka, čítania či matematiky, vystrihovali a lepili jabĺčka s červíkom. Malí kuchári  pripravili zdravé dobroty aj doma (naša Terezka) a na hodine pomohli pripraviť piškótovú tortu s jabĺčkami. Veď maškrtiť sa dá aj zdravo.

A. Belinská a M. Vargová, tr. uč.

• Čítačka s písačkou 2022

• Prešovský samosprávny kraj a Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou vyhlásili aj tento rok regionálnu literárno-výtvarnú súťaž Čítačka s písačkou. 🎨✍️ Do súťaže sa mohli zapojiť deti a mládež od 7 do 15 rokov. Žáner, téma a technika prác bola ľubovoľná. Hodnotila sa originalita a spracovanie témy.

MIRIAM URIGOVÁ, žiačka 3.A. triedy, dala svoj výnimočný talent a fantáziu na papier a napísala knihu, ktorú si aj sama ilustrovala a odprezentovala tak, že k 1. miestu, ktoré získala, jej porota súčasne udelila ocenenie za literárny prednes svojho dielka.

Veľmi sa tešíme a želáme aj naďalej tvorivého literárneho ducha ;)

Zuzana Hrubovská, tr. uč.

• Milión detí sa modlí ruženec

• Aj tento rok sme sa zapojili do modlitbovej iniciatívy „Milión detí sa modlí ruženec“. Cieľom tejto modlitby bolo vyprosovať pokoj a jednotu na celom svete. Kampaň má zároveň povzbudiť deti a mladých ľudí k dôvere v Boha v ťažkých časoch.

Témou tohto ročníka bola láska Nebeského Otca, ktorý túži zachrániť všetky národy a priviesť ich k sebe. Nadácia ACN chcela osobitným spôsobom zveriť všetky miesta, kde dnes ľudia nemôžu žiť v pokoji, do všemocných rúk Stvoriteľa, na príhovor Panny Márie. Ide najmä o krajiny, v ktorých vládne násilie, vojna či veľká chudoba – ako je Nigéria, Mjanmarsko, Ukrajina, Pakistan, ale i celé regióny, ako Blízky východ a Sahel v Afrike.

Teší nás, že sme spoločnou modlitbou prispeli k zmene sveta, tak, ako to povedal aj Páter Pio: „Keď sa milión detí bude modliť ruženec, svet sa zmení.“

• Deň remesiel

• Krásne slnečné piatkové poludnie umocnilo silu zážitkov žiakov 2.B triedy, ktorí sa v tento deň zúčastnili pozorovania pri výrobe nových výrobkov. Jednotlivé remeslá si mohli aj vyskúšať a zhotoviť si niečo pre seba.

A.Belinská

• Sviatok sv. Františka

• Patrónom našej školy je sv. František z Assisi, jeho sviatok sme oslávili 4. októbra 2022 slávnostnou svätou omšou a akadémiou. Naši žiaci spievali, recitovali či hrali na husliach, aby nám priblížili františkánsku spiritualitu. Nech nás všetkých po celý život sprevádza Františkovo krédo: „Pokoj a dobro!“

A keďže vieme, že sv. František bol patrónom ochrancov prírody, zvierat a vtákov, tiež pri príležitosti Svetového dňa ochrany zvierat  sme deň ukončili sokoliarskym vystúpením, ktoré nám predviedol pán Slavo Kukurugya z tímu sokoliarov Horus z Košíc.

Videli sme rôznych dravcov, napríklad plamienku driemavú, orla stepného, či sokola rároha. Veľkým zážitkom bolo vidieť prelietať dravcov ponad naše hlavy. Toto vystúpenie potešilo nielen malých, ale aj veľkých divákov, ktorí si toto vystúpenie s úsmevom a radosťou  pozreli.

M. Haňov a M. Klaciková

• Vyhlásenie výberového konania

• V zmysle príslušnej legislatívy otec arcibiskup Mons. Bernard Bober vyhlásuje výberové konanie na obsadenie funkcie riaditeľa Cirkevnej spojenej školy vo Vranove nad Topľou.

Termín podania prihlášky do výberového konania je 28. októbra 2022.

Požadované kvalifikačné predpoklady ako aj ďalšie požiadavky sa nachádzajú v priloženom dokumente nižšie:

Vyberove_konanie_-_riaditel_CSS_Vranov_nad_Toplou.pdf